Ljudska i manjinska prava i rodna ravnopravnost

Sigurna na mreži

Decembar 2021 – Maj 2022

СИГУРНА НА МРЕЖИ – како реаговати на говор мржње, претње и мизогинију на социјалним мрежама – Проблем безбедности и личне сигурности у виртуелном свету („на мрежи“) је све већи те је због тога неопходно радити на изградњи свести о његовој опасности, те развоју отпорности на ову појаву пре свега девојака и жена, која се може постићи једино заједничким деловањем институционалних актера и невладиног сектора. Корисници интернета су свуда у свету па и у Србији, у доба пандемије КОВИД-19 додатно изложени и рањиви када је у питању насиље на интернету – cyberbullying, јер мере спречавања злостављања на социјалним мрежама нису ни адекватне ни довољне, односно сви покушаји заштите личности и података су се показали као недовољно ефикасни. Улога организација цивилног друштва и иницијативе покренуте у циљу превенције насиља, едукације и развоја капацитета пре свега младих, и девојака и младића, је драгоцена и предвиђена је у актуелним стратешким документима.

Стратегија за родну равноправност за период од 2021. до 2030. године (Влада Републике Србије) за један од главних циљева поставља превазилажење родног јаза и остваривања родне равноправности; и истиче да сви, девојке и жене, али и мушкарци, треба да буду заштићени од свих облика злостављања и насиља, а нарочито на друштвеним мрежама. Cyberbullying се може умањити и победити кроз квалитетан и ефикасан систем превенције, ране детекције и правовремене интервенције, а услов за то је постојање свести и знања, нарочито код младих, о формама, скривеним или јасним значењима и замкама комуникације на мрежама.

Пројекат СИГУРНА НА МРЕЖИ? – како одговорити на говор мржње, претње и мизогинију на социјалним мрежама – требало би да вишеструко допринeсе локалној заједници, да подстакне развој способности нарочито девојака и жена са подручја града Чачка да се боре против cyber насиља, да буду „адвокати“ који ће ширити идеју потребе заштите приватности и личног дигнитета, бити спремне да научене вештине и знање пренесу својим пријатељима, родбини и широј заједници.

Општи циљ програма јесте унапређење положаја жена и остварење родно равноправног друштва као предуслова за друштвени напредак; да, кроз информисање и едукацију циљне групе повећа свест о проблематици насиља на интернету – cyberbullying, последицама које оно има по личну сигурност нарочито младих, могућностима самозаштите и спречавања да буду (ин)директно злоупотребљени. Специфичан циљ пројекта је и да развије способност учесника-директних корисника да раде у паровима, девојке и младићи заједно, да се самоорганизују, да сарађују у решавању родно осетљивих проблема. Трећи специфични циљ је подићи општи ниво знања директних корисника о безбедности, дискриминацији, насиљу, а посебно о претњама које вребају у cyber простору, са посебним акцентом на говор мржње и мизогинију. Циљ је и повезивање представника надлежних локалних институција, као индиректних корисника пројекта, са ОЦД и активистима, ради ефективнијег доприноса у превенцији cyberbullying и других облика насиља у локалној заједници.
Фонд социјалне и демократске иницијативе – ФОСДИ www.fosdi.org

Ženski pogled na Kabul

Autor: Zorica Mršević, 29.8.2021

Tri su osnovna, aktuelno prisutna stereotipa u vezi sa trenutnim položajem avganistanskih žena: da to nije naša stvar, da se avganistanske žene nas ne tiču jer žive u kulturi različitoj od naše; da je do kraha u Avganistanu došlo zbog nametanja tuđih demokratskih vrednosti i ženskih prava i da se sada više ništa ne može uraditi.
Glava ne boli od viška demokratije i ženskih prava
Umesto stereotipnog ponavljanja da je glavni uzrok kraha napora međunarodne zajednice u Avganistanu navodno nemoguća misija nametanja demokratskih modela, sa posebnim akcentom na emancipaciju žena, sredini kojoj je sve to bilo strano, bolje bi bilo razmotriti prave uzroke, vojnog i političkog tipa. Kad je Amerika najavila povlačenje i prekinula vazdušnu podršku, obaveštajne podatke i održavanje avganistanskih aviona i helikoptera – avganistanska vojska je, ostavši vezanih ruku, postala neefikasna i demoralisana, pa je pružala slab otpor. Pokrajinski lideri i viši komandanti sve češće su na lokalnom nivou sklapali dogovore o predaji bez borbe, pošto im je nestalo hrane, vode i oružja. Shvatili su da se više ne isplati boriti se – posebno kad su im talibani ponudili siguran prolaz kućama. Elitne jedinice komandosa bile su jedini izuzetak, ali ih je bilo premalo i nedostajalo im je aviona. „Nagrizajući efekti korupcije“ pojavljivali su se svuda unutar vladinih snaga; npr. komandiri u udaljenim regionima uzimali su za sebe plate hiljada vojnika duhova koji su postojali samo na papiru. Američka vojska imala je malo ili nimalo uvida u pravo brojčano stanje a kamoli u realne sposobnosti avganistanskih vladinih odbrambenih snaga da deluju nezavisno od američkih, uprkos tome što je do marta ove godine za bezbednost Avganistana potrošila više od 88 milijardi dolara. Sa političke strane, avganistanski zvaničnici nisu verovali da će Amerikanci zaista otići, dok su talibani iskoristili mirovne pregovore kako bi prevarili Kabul: javnosti su, recimo, sugerisali da neće dirati velike gradove dok traju mirovni pregovori. Na sve to treba dodati zbunjenost Bajdenove administracije i donošenje ishitrenih odluka. Ukratko, uopšte nije bio problem višak demokratije i ženskih prava koji zapravo nikada i nigde ne mogu da budu suvišni. Uzrok kraha treba tražiti u lošoj, traljavo, neefikasno vođenoj i administriranoj civilnoj i vojnoj politici i organizaciji. Dakle, u Avganistanu se nije ni vodila borba oko demokratskih vrednosti i ljudskih prava žena, već sasvim ogoljena, i jasna borba za moć i osvajanje vlasti u kojoj su vojno i politički bolje organizovani pobednici, sekundarno doneli sa sobom i svoje vrednosti. Tračak nade ipak postoji – mirovna operacija UN Rašireno je uverenje da se više ništa ne može učiniti posle talibanskog preuzimanja Kabula, koje je dovelo do humanitarnog haosa i vrlo izvesnog, pretećeg pogoršanja položaja žena. Prethodno je odavno propuštena prilika za bilo kakvu mirovnu operaciju koja bi bila alternativa produženoj američkoj okupaciji i mehanizam za izvlačenje SAD iz Avganistana bez ostavljanja civila na cedilu. Očajničke molbe avganistanskih žena za podršku dovele su do hitnog poziva nevladinih organizacija za ženska prava u Sjedinjenim Državama na mirovnu operaciju UN u Avganistanu. Nema sumnje da bi takva operacija, ako bi se što pre sprovela, bila od koristi avganistanskim civilima, a posebno ženama.

Forum za razvoj preduzetništva žena

Izjava

Forum za razvoj preduzetništva žena zalaže se za sledećih deset principa evropskog Akta o malim preduzećima kao osnove za kreiranje i implementaciju politike podrške preduzetništvu: 1. Stvaranje okruženja koje pomaže da se preduzetništvo i porodični biznis razvijaju i budu nagrađeni za svoj rad; 2. Omogućavanje da se preduzetnici koji su preživeli bankrot, oporave i brzo dobiju pravo na drugu šansu; 3. Uspostavljanje pravila u skladu sa principom “prvo misli na malo”; 4. Usaglašavanje servisa administracije sa potrebama malih i srednjih preduzeća (MSP); 5. Otvaranje pristupa sredstvima javne administracije u skladu sa potrebama MSP – omogućiti učešće MSP u javnim poslovima i bolje korišćenje državne podrške MSP; 6. Omogućiti pristup finansijama za MSP i razvijanje pravnog okvira i poslovnog okruženja koje podržava plaćanje na vreme u komercijalnim transakcijama; 7. Pomoći MSP da imaju više koristi od principa jedinstvenog tržišta Evropske unije (EU); 8. Promovisati unapređenje poslovanja MSP i sve forme inovacija; 9. Omogućiti MSP da preokrenu izazove/probleme životne sredine u poslovne mogućnosti; 10. Podržati MSP kako bi mogla da prate i da imaju koristi od rasta tržišta u regionu (CEFTA 2006) i u EU.

Scroll to Top